Інтерес до землі в Кіровоградській міськраді: Ковальчук, Гребенчук і трішки Цертія

24.03.2016 14:15
Центр медіарозслідувань «Прозоро» публікує черговий матеріал із серії «Ігри на інтерес», яким продовжує аналізувати рішення Кіровоградської міськради шостого скликання, під час яких ті чи інші місцеві обранці заявляли про конфлікт інтересів, тобто, самостійно визнавали, що прийняте рішення може стосуватися їхніх інтересів чи інтересів їхніх близьких та іти в розріз із покладеними на депутата КМР обов’язками.
У минулому матеріалі, який можна прочитати за цим посиланням, ми проаналізували 23 рішення Кіровоградської міськради шостого скликання, 13 з яких стосувалося діяльності Дмитра Терзова та показали схему, за якою у власність Дмитра Семеновича перейшла земельна ділянка по вулиці Глинки, 2.
Дана публікація стосується ряду обранців, які відстали від Терзова у кількості повідомлень про конфлікт інтересів, проте неодноразово зізнавалися в тому, що прийняті рішення можуть бути їм «цікавими». Нагадаємо: інформацію стосовно заяв про конфлікт інтересів ми отримали від Кіровоградської міської ради, а усі аналізовані в статті рішення ви можете знайти у відповідному розділі сайту КМР, ввівши дату сесії та знайшовши відповідне рішення, за цим посиланням.
Менше місяця в комісії
На другому, після Дмитра Терзова, місці за кількістю заяв про конфлікт інтересів, цілий ряд депутатів. Один із них – депутат КМР шостого скликання Олександр Миколайович Ковальчук, який пройшов від «Партії регіонів» по тодішньому виборчому округу №33. Олександр Миколайович надав інформацію про 4 випадки конфлікту інтересів. Це рішення № 3020 від 24.04.2014; №3785 від 16.12.2014; №4042 від 24.02.2015 та  №4652 від 29.09.2015.
Рішенням № 3020 від 24.04.2014, за яке проголосували 48 обранців, депутата Ковальчука вивели зі складу тимчасової контрольної комісії Кіровоградської міської ради з вивчення ситуації, що склалася у державних закупівлях продуктів харчування для закладів освіти, лікувально- профілактичних закладів та організації харчування дітей та хворих. Тимчасову комісію було створено за місяць до цього – 27 березня 2014 року. Метою її діяльності була перевірка дотримання чинного законодавства при проведенні державних закупівель продуктів харчування для закладів освіти, лікувально-профілактичних закладів та організації харчування дітей та хворих за період з 01 січня 2013 року по 31 серпня 2014 року. На жаль, у відкритих джерелах нам не вдалося знайти жодного звіту про діяльність цієї комісії. Про те, що якась робота все ж здійснювалася, свідчить проект рішення Кіровоградської міськради, яким зі складу комісії виключили Сергія Васильченка у зв’язку з тим, що він тоді зайняв посаду заступника міського голови.
Від комунальників – Ковальчуку
Одним із рішень міськради депутат Ковальчук отримав у оренду земельну ділянку, яку незадовго до цього отримало собі у власність обласне комунальне підприємство.
16 грудня 2014 року депутати Кіровоградської міськради 44 голосами «за» ухвалили рішення №3785, яким надали Олександру Ковальчуку дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вулиці Волкова, 24-б в оренду строком на 25 років. Ділянка, площею 0,3612 га для розміщення багатоквартирного житлового будинку відводилася за рахунок земель житлової та громадської забудови, що перебувають у запасі.  Цікаво, що дану ділянку в постійне користування за 4,5 місяці до цього (29 липня) отримало ОКВП «Дніпро-Кіровоград» (рішення КМР №3375) для розміщення об’єктів інфраструктури і надавалася ділянка за рахунок земель промисловості, транспорту, зв’язку, енергетики, оборони та іншого призначення Кіровограда. У рішенні КМР для земельної ділянки площею 0,3612 га по вул. Волкова, 24-б було встановлено категорію земель – промисловості, транспорту, зв’язку енергетики оборони та іншого призначення; склад угідь – землі, які використовуються для технічної інфраструктури, для водозабезпечення та очищення стічних вод. 
Депутат Ковальчук, як випливає з рішення 3785, отримав ділянку на Волкова, оскільки «Дніпро-Кіровоград» продав нерухоме майно, яке розташовувалося на даній ділянці, а, отже, рішення про передачу йому землі втратило чинність.
Ми проаналізували усі рішення Кіровоградської міськради  з липня по грудень 2014 року, однак не знайшли рішення міської ради, котрим би змінювалося цільове призначення отриманої Ковальчуком землі.
Рішенням №4042 від 24.02.2015, яке підтримали 43 місцевих обранці, до рішення, яким Ковальчук отримав в оренду землю, внесли ряд правок. Зокрема, завдяки змінам, в рішенні 3785 з’явилося речення «Проектом землеустрою передбачити віднесення земельної ділянки до категорії земель житлової та громадської забудови та визначити склад угідь – землі трьох- і більше поверхової житлової забудови». Крім того, текст ««землі трьох- і більше поверхової житлової забудови, для розміщення багатоквартирного житлового будинку за рахунок земель житлової та громадської забудови, що перебувають у запасі» замінили словами «землі, які використовуються для технічної інфраструктури, для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку за рахунок земель промисловості, транспорту, зв’язку, енергетики, оборони та іншого призначення, що перебувають у запасі» По-суті, міська рада таким чином виправила помилку, про яку ми написали вище.
Рішення №4652 від 29.09.2015, відносно якого Олександр Ковальчук також заявляв про конфлікт інтересів, підтримало в сесійній залі минулого скликання 48 депутатів. Ним міська рада остаточно закріпила за Ковальчуком оренду землі на 25 років по Волкова, 24-б, затвердивши проект землеустрою, передавши ділянку у власність, та встановивши оренду плату на рівні 3% від нормативної грошової оцінки ділянки. Цікаво, що цим рішенням було закріплено за ділянкою і категорію земель – житлової та громадської забудови. Раніше, нагадаємо, ділянка значилася «землями промисловості, транспорту, зв’язку, енергетики, оборони та іншого призначення».
Юрій Гребенчук і земля на Балашівці
Юрій Федорович Гребенчук, разом з депутатами Кіровоградської міськради шостого скликання Ковальчуком, Розгачовим та Новіковою, входить числа обранців, які з травня 2013 по чотири рази заявляли про конфлікт інтересів під час прийняття рішень в сесійній залі.
У шосте скликання КМР Юрій Гребенчук потрапив як представник «Фронту Змін», а в нинішній склад міськради пройшов уже з «Батьківщиною».
У шостому скликанні Гребенчук заявляв про конфлікт інтересів при прийнятті рішень № 3118 від 24.04.2014; №3119 від 24.04.2014;  №3309 від 29.07.2014; №3352 від 29.07.2014.
Вперше з моменту обліку заяв про конфлікт інтересів Юрій Гребенчук вказав на це під час розгляду рішення № 3118 від 24.04.2014, що, однак, не завадило колегам Юрія Федоровича по сесійній залі прийняти його 46 голосами «за».  Цим рішенням міська влада дала дозвіл ТОВ «Альянс-Трейдинг» на розробку проектної документації щодо відведення одразу трьох ділянок по вулиці Валентини Терешкової в оренду. Термін оренди визначався максимально можливим – 49 років, а усі ділянки – поруч: вул. Валентини Терешкової, 166 (0,2670 га), вул. Валентини Терешкової, 166-б (0,1403 га), вул. Валентини Терешкової, 166-в (0,7683 га). Тобто, загалом «Альянс-Трейдинг» отримував в оренду «для розміщення, будівництва та експлуатації виробничо-складської бази з надання послуг» більше гектара землі в Кіровограді.
ТОВ «Альянс-Трейдинг» зареєстроване в Кіровограді на вулиці Валентини Терешкової, 166. Засновниками та кінцевими бенефіціарними власниками ТОВ, згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців, є депутати Кіровоградської міськради сьомого скликання від «Батьківщини» Юрій Федорович Гребенчук та Олександр Миколайович Цертій. Обоє внесли до статутного фонду ТОВ по 2 мільйони 250 тисяч гривень.
Цього ж дня, 24 квітня 2014 року, Кіровоградська міська рада ухвалила і рішення №3119, яким надала дозволи на розробку проектної документації щодо відведення земельної ділянки по вул. Валентини Терешкової, 166 в оренду строком на 49 років двом приватним підприємствам: ПП «Регіон-Комплект» отримувало дозвіл на ділянку в 0,1960 гектара, а ПП «Укртехноторг» – на 0,5116 гектара. Обидва ПП, як і «Альянс-Трейдинг», цим рішенням збиралися отримувати документи «для розміщення, будівництва та експлуатації виробничо-складської бази з надання послуг».
ПП «Регіон-Комплект», згідно з даними ЄДР, зареєстровано в Кіровограді по вулиці Валентини Терешкової, 166 Б. Засновником і власником ПП зі статутним капіталом у 2,6 мільйона гривень є Юрій Федорович Гребенчук. 
ПП «Укртехноторг» також зареєстровано у Кіровограді по вулиці Валентини Терешкової, 166 Б. Засновником і кінцевим бенефіціарним власником ПП зі статутним капіталом у 715 тисяч гривень значиться Микола Іванович Карелін.  Встановити зв'язок Миколи Кареліна з Юрієм Гребенчуком нам не вдалося.  Єдине: Микола Карелін є одним із співзасновників ТОВ «Кіровоградінвестбуд» зі статутним капіталом у 10 мільйонів 850 тисяч гривень. Дочка Кареліна і одна із власниць «Кіровоградінвестбуду» Ганна Миколаївна Кареліна є сусідкою Олександра Цертія – бізнес-партнера Гребенчука по «Альянс-Трейдингу». 
Сумнівні і невідомі документи
29 липня 2014 року Юрій Гребенчук під час сесії Кіровоградської міськради двічі заявляв про конфлікт інтересів, проте депутати ухвалили обидва рішення – №№3309 та 3352 (по 45 голосів).
Рішення 3309 стосується затвердження проекту землеустрою та передачі безоплатно у власність Федору Панченку земельної ділянки по провулку Московському, 21 (0,0635 га). Жодних відомостей про зв’язок Панченка та Гребенчука в офіційних джерелах знайти не вдалось, тож до кінця не зрозуміло, чому депутат міськради заявляв про конфлікт інтересів під час розгляду цього питання. Можливо, помилилися в Кіровоградській міськраді. Інше рішення – 3352 – на даний момент відсутнє на сайті міської ради і про його зміст ми повідомимо окремо або в коментарі до статті.
Таким чином, тільки офіційно Юрій Гребенчук заявив про конфлікт інтересів під час прийняття 4 рішень Кіровоградської міської ради шостого скликання. Два з цих рішень стосувалися передачі підконтрольним Гребенчуку структурам майже 1,5 гектара землі в промисловій зоні Кіровограда.
Про інші рішення і інші та ці ж самі  інтереси депутатів Кіровоградської міської ради шостого скликання читайте згодом.
Сергій Осадчук, ЦМР "Прозоро"